Obilježili smo Europski dan jezika uz slogan "Sve maske COVID-a 19"
Autor: Gordana Dragušica, 27. 9. 2020.

Svake se godine 26. rujna obilježava Europski dan jezika. Na taj se dan slavi jezična raznolikost te se organiziraju raznovrsne aktivnosti. Glavni ciljevi ovih aktivnosti su povećanje višejezičnosti i razumijevanje različitih kultura, promicanje bogate jezične i kulturne raznolikosti Europe te poticanje cjeloživotnog učenja jezika u školi i izvan nje.

Ove školske godine  obilježavanje Europskog dana jezika organizirano je u suradnji sa  svim srednjim školama Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Organizatori aktivnosti su voditelji Županijskih stručnih vijeća za engleski, njemački i talijanski jezik za srednje škole uz uključivanje i članova stručnih vijeća. Cilj ove aktivnosti je bio  potaknuti sve članove županijskih stručnih vijeća za engleski, njemački i talijanski jezik da pokažu svoju kreativnost i kreativnost svojih učenika u izradi e-plakata i  e - zaštitnih maski.

Učenici su zajedno sa svojim nastavnicima izrađivali maske u različitim IKT alatima pod ovogodišnjim sloganom "Sve maske COVID-a 19" "Alle Masken des Covid-19“/„All masks of Covid-19“ / “Tutte le mascherine di Covid-19“ . Svoje e- maske sa sloganima na različitim europskim jezicima učenici su izrađivali individualno, u parovima , grupama ili cijeli razredi. Završne radove su postavljali na digitalni virtualni izložbeni zid u Padletu. Svi sudionici aktivnosti  glasovali su za najbolju masku i slogan.

U akciji je sudjelovalo ukupno 18 srednjih škola ( Drvodjelska tehnička škola Vinkovci, Ekonomska i trgovačka škola Ivana Domca  Vinkovci, Ekonomska škola Vukovar, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, Gimnazija Matije Antuna Reljkovića Vinkovci, Gimnazija Vukovar, I. gimnazija Osijek, II. gimnazija Osijek, III.gimnazija Osijek, Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku, Medicinska škola Osijek, Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek, Poljoprivredno  šumarska škola Vnkovci, Srednja strukovna škola Vinkovci, Srednja škola Donji Miholjac, Srednja škola Valpovo, Tehnička škola Nikole Tesle Vukovar, Zdravstvena i veterinarska škola Dr. Andrije Štampara Vinkovci ) s više od 300 originalnih priloga.

Svi objavljeni radovi bit će prikazani na zajedničkom posteru i e-albumu te u eTwinning projektu pod nazivom "Alle Masken des Covid-19“/„All masks of Covid-19“ / “Tutte le mascherine di Covid-19“ . Sudionici aktivnosti primit će potvrde i zahvalu za sudjelovanje.