KRŠENJE PRAVILA NA ISPITIMA DRŽAVNE MATURE
Autor: Katica Zovkić, 18. 5. 2015.

Nedozvoljena ponašanja učenika:

1. nepridržavanje uputa dežurnoga nastavnika,
2. upisivanje neprimjerenih znakova ili neprimjerenih sadržaja u ispitni test,
3. nepridržavanje uputa o uporabi propisanoga pribora,
4. osvrtanje, razgovaranje, odnosno sporazumijevanje,
5. ometanje tijeka ispita,
6. prepisivanje ili dopuštanje prepisivanja,
7. posjedovanje ili korištenje nedopuštenih pomagala,
8. predavanje uratka drugoga pristupnika,
9. nedozvoljeno posjedovanje ispitnih materijala,
10. zamjena identiteta pristupnika.

(2) Mjere koje se izriču u slučajevima utvrđenoga nedozvoljenog ponašanja jesu:
a) opomena – kao upozorenje kod prvoga primijećenoga nedozvoljenoga ponašanja od točke 1. do 6. stavka 1. ovoga članka
b) prekid dijela ispita ili ispita kod ponovljenoga nedozvoljenog ponašanja od točke 1. do 6. i prvoga primijećenoga nedozvoljenog ponašanja iz točaka 7. i 8. stavka 1. ovoga članka.
c) poništavanje svih položenih ispita – u slučaju točaka 8., 9. i 10. stavka 1. ovoga članka.
(3) Mjeru poništenja svih položenih ispita državne mature izriče ravnatelj Centra.
(4) Ravnatelj Centra može poništiti ispite i u drugim slučajevima, osim u slučajevima navedenim u stavku 1. i 2. ovoga članka, a u kojima je dovedena u pitanje zakonitost provedbe ispita.
Članak 32.
(1) Opomenu izriče voditelj ispitne prostorije te istu zapisuje u zapisnik o tijeku ispita.
(2) U slučaju utvrđenoga nedozvoljenog ponašanja za koji se izriče mjera prekida ispita ili dijela ispita, voditelj ispitne prostorije odmah obavještava predsjednika ispitnoga povjerenstva koje utvrđuje stvarno stanje i odmah donosi konačnu odluku.
(3) Voditelj ispitne prostorije postupa sukladno odluci ispitnoga povjerenstva.
(4) Kada se izrekne mjera prekida ispita ili dijela ispita, učenik, odnosno pristupnik dužan je napustiti prostoriju u kojoj se polaže ispit tako da ne ometa provođenje ispita.
(5) U slučaju prekida ispita, učeniku, odnosno pristupniku poništava se dio ispita ili ispit i dodjeljuje nula bodova, o čemu odluku donosi Centar na prijedlog ispitnoga povjerenstva.
(6) Ispitno povjerenstvo o svim mjerama protiv prekršitelja obavještava Centar.