Trailica

ZLATKO BOUREK-JEDAN UMJETNIK /TRI GRADA
Autor: Gordana Draguica, 3. 2. 2020.

Projekt obuhvaa tri grada koja su vezana uz ime Zlatka Boureka.

S obzirom da je roen u Poegi, ivio je u Osijeku (srednja škola) i Zagrebu (fakultet i do kraja ivota) ova tri grada objedinit emo u zajednikom projektu. Bourekov rad, u svim njegovim segmentima od slikarstva, kiparstva, lutkarstva, crtanih filmova, scenografije, kostimografije i osmišljavanja izlobe, biti e svojevrsni Hommage ovom velikanu umjetnosti. U projektu bi sudjelovale i kulturne institucije gradova kao vanjski suradnici. HAZU u Poegi organizirao bi struni skup na temu „ivot i djelo akademika Zlatka Boureka“.

CILJEVI

-spoznati vrijednosti umjetnika koji djeluje u razliitim segmentima
-jaanje suradnje kroz timski rad kako bi se shvatila uloga i utjecaj umjetnika u promicanju nacionalne kulturne baštine
-stvarati poticaj za istraivanje i prikupljanje podataka kroz suradnju s kulturnim institucijama
-potaknuti uenike na kreativno stvaranje vlastitih radova
-uinkovito predstavljanje projekta u javnosti
-razvijanje komunikacijskih vještina u razmjeni iskustava o razliitim segmentima umjetnikova ivota i djelovanja

RADNI POSTUPAK

Uenici Gimnazije Poega (KRUG) prouili bi ivot i rad Zlatka Boureka, prikupili informacije, fotografije, filmove. Rekonstruirali bi Baltazar grad i ovaj dio projekta bi se zvao „Dobro došli u Baltazar grad!“ Iako je grad Rijeka bila inspiracijom umjetniku za crtani film, misao vodilja grad je roenja pa kao takav polazište poeškoj prii. Krugovci bi bili podijeljeni u grupe i svaka grupa prouila bi jedan segment Bourekova ivota: slikar, kipar, scenograf, kostimograf, autor crtanih filmova. Od prikupljenih materijala osmislili bi konceptualnu izlobu. Na izlobi bi objedinili materijale iz škola suradnica.
Uenici 1.gimnazije Osijek prouili bi i obradili neke od segmenata Bourekova rada vezanih za Osijek. Stupiti u kontakt s osobama i kulturnim institucijama koje su upuene u ivot i rad umjetnika. Posjetiti Djeje kazalište u Osijeku gdje postoje originalne Bourekove lutke.
Uenici Škole Primijenjenih umjetnosti i dizajna u Zagrebu bazirat e se na praktinom radu prema afinite

OEKIVANI REZULTATI

Rezultati projekta vidljivi su kroz bogatstvo ideja. Fotografijom i videom vizualizirat e se rezultati istraivanja kroz razliite aktivnosti.Slijedi postavljanje izlobe uenikih radova inspiriranih Bourekovim svestranim opusom. Odabrani izlošci postavit e se i u virtualnoj izlobi.