Dogaanja
STEM mobilni laboratorij dolazi u Osijek!
Autor: Snjeana Novakovi, 9. 5. 2023.

okviru projekta „Razvoj mree STEM ambasadora“ u srijedu 10. svibnja u I. gimnaziju Osijek udruga Bioteka dolazi s  mobilnim STEM laboratorijem, STEM kombijem u kojem e odrati STEM program u dvorištu škole. U okviru e projekta taj dan u popodnevnim satima (otprilike od 14 do 18h) u STEM edukativnu šetnju gradom u trajanju od 30-40 minuta odvesti uenike naše škole, ali i sve ostale  zainteresirane.
Radi se zaista o jedinstvenom (i jednokratnom) EU projektu, a STEM ambasadori, volonteri koji provode šetnje ve godinu i pol dana sudjeluju u razliitim edukacijama kako bi razvijali vještine popularizatora znanosti, kako bi sadraj biti koristan i zanimljiv uenicima. STEM ambasadori su studenti i profesori, znanstvenici s razliitih fakulteta iz STEM podruja, a šetnje e biti usmjerene na povezivanju STEM-a sa svakodnevnim ivotom te e se pritom raspravljati o ulogama raznih znanstvenika u razvoju znanstveno-tehnoloških dostignua danas. Takoer, u okviru ovog programa uenici e moi isprobati  STEM opremu koju udruga donosi u laboratoriju (teretni dio kombija ima mali laboratorij kojeg pokreu solarni paneli), poput dronova, mikroskopa, lupa, durbina, robota, meteo stanice do razliite biološko-kemijske i tehnike opreme te mjernih instrumenata.