Vašar STEM-a!
Autor: Snježana Novaković, 21. 5. 2023.

POZIVNICA

„STEM-ovci u radnoj akciji I. gimnazije Osijek“

pozivaju sve zainteresirane učenike i roditelje naše škole (a i šire 😊)

na Vašar STEM-a 27.05.2023. od 9:00

Znanost vam je dosadna? Ne razumijete njezine zakonitosti? Dođite i mi ćemo vam, kroz brojne poučne i zabavne radionice, pokazati kako pronaći znanost u svijetu oko sebe. Imamo recept za dozivanje kiše, crtanje po mlijeku, sviranje na lateksu, stvaranje nevidljivih slika…, a sve to sa sastojcima koje imamo u svakoj kuhinji.

Mjesto radnje: I. gimnazija Osijek, Županijska 4. Ulaz slobodan, samo ponesite znatiželju i um otvoren za nove spoznaje.

27.svibnja 2023. godine u I. gimnaziji održan je drugi „Vašar“ STEM-a. Učenici naše škole sudjelovali su kao voditelji radionica uz mentoricu Snježanu Novaković, s ciljem promocije znanosti i umjetnosti kroz igru i zabavu. Bilo je to opušteno i zabavno druženje uz pokoji slatki zalogaj.

Program je bio raznolik. Od papira mogla se napraviti ili ruža ili buket ruža za ukras ili nekoga obradovati poklonom u radionici Recikliramo sve. Neki su se odlučili naučiti Morseovu abecedu u radionici Morsovci.

Svi zajedno proširili smo svoja znanja o prirodnim lijekovima i kako napraviti ljekoviti čaj od zobi u radionici Kuhinjske čarolije. Posjetitelji su mogli sudjelovati i u radionici Zatvorimo oči i crtajmooooooo!, gdje su mogli nacrtati svoj energetski crtež i obojati ga i na taj način objediniti psihologiju i umjetnost. Nakon opuštajućih radionica mogli smo izraditi vlastiti raketu u radionici Poletimo prema … ili napraviti geometrijsko tijelo od balona u radionici Neka geometrijska tijela polete.

Proučavali smo viskoznost, gustoću i napetost površine radionicom Nacrtajmo nevidljivu sliku! Poznato je kako je sve zabavnije, veselije i ljepše uz magičnu glazbu, a to nam je dočarano radionicom Kako sviraju rukavice od lateksa?

U pauzi od radionica uvrstili smo i pokoju slasticu radionicom Sweet world.

Vratili smo se STEM-u uz ozbiljne teme na predavanjima o bionapadima oko nas radionicom Svijet u kojem živimo! U mnogim kulturama, prizivanje kiše često uključuje korištenje glazbenih instrumenata. Jedan poznati primjer je kišni štap, instrument koji oponaša zvuk kiše. Tradicionalno su izrađeni od kaktusovih cijevi s bodljama zakucanim u unutrašnjost i ispunjene sitnim šljunkom. Mi smo radili nešto manje tradicionalni kišni štap u radionici Zvuk kiše!

Posjetitelji su također mogli potražiti STEM ili u kutiji radionicom Što se krije iza kutije? ili u kuhinji radionicom Potražimo fiziku u kuhinji.

Svi smo vidjeli hologram u raznim filmovima, poput Ratova zvijezda. Na Vašaru STEM-a posjetitelji su mogli izraditi svoj vlastiti hologram na radionici holos = cijeli, gramma = poruka. U dvorištu škole posjetitelji su držali vatru u rukama i hvatali gusjenicu od sapunice na radionici Kako držati vatru rukama i uhvatiti gusjenicu? Također su u mogli upaliti žarulju bez strujnog kruga na radionici Zapalimo žarulju bez strujnog kruga! Sve je to zabilježila učenica Klara Uranjek svojom tehnikom.

Zabavili smo se i  ugodno družili u okruženju STEM-a .

Zahvaljujemo svim učenicima, roditeljima i drugim posjetiteljima koji su nas podržali u organizaciji drugog „Vašara“. Velika zahvala profesorima Doris Portner, Ljiljani Kovačević i Tamari Gracek-Kardoš, te ravnatelju Ivanu Čelebiću koji su nas poticali, podržavali, nagovarali, usmjeravali. Nagodinu nastavljamo ponovo kako bi uz zabavu naučili da je znanost iznimno važna za naš svakodnevni život i da je svakodnevno koristimo.

Mali dio ugođaja možete pogledati  u nastavku.

Pozivnica_Vasar_2023.jpg (147.21 KB)