Za sve dodatne informacije koje ovdje nisu raspoložive slobodno nam se obratite putem kontakata navedenih u gornjem izborniku.

Pandemijska gripa i škole
Autor: Administrator , 25. 1. 2011.

virus gripe koji uzrokuje sadašnju pandemiju u svijetu može se uspješno širiti medu učenicima u školama. Kako se zaštititi...

Obična sezonska gripa je bolest od koje najčešće obolijevaju djeca i učenici. S obzirom na prethodno preboljenu sezonsku gripu većina učenika ima djelomičan ili solidan imunitet, što kod nove H1N1 gripe nije slučaj. Nitko na ovu novu gripu nije imun, te se očekuje puno više oboljelih. Bolesni učenici mogu u školi  relativno brzo proširiti gripu na druge učenike i njihove obitelji.

Zaštita od infekcije virusom gripe i oboljenja

Pridržavati se pravila kod kihanja i kašljanja
Virus gripe bolesnik prenosi na druge osobe putem kapljica koje nastaju  prilikom kihanja i kašljanja. Najveća mogućnost zaraze je boravak u neposrednoj blizini oboljelog koji kiše i kašlje, te se putem kapljica virus može unijeti u dišni sustav osobe u bliskom kontaktu.
Stoga prilikom kihanja i kašljanja treba pokriti usta i nos maramicom (najbolje koristiti papirnate maramice koje će se odmah nakon upotrebe baciti u koš za smeće). Ukoliko nemate maramicu, tada valja kašljati i kihati u rukav (unutrašnjost lakta ili rame), a ne u ruke.
Prati ruke
S obzirom da se virus gripe može zadržati na površinama i na rukama, neophodno je često pranje ruku. Đaci i nastavnici trebaju redovito prati ruke sapunom i vodom, posebno nakon kašlja i kihanja. Posebni dezinficijensi za ruke nisu potrebni, a ako se nakon pranja koriste, poželjno je da budu na bazi alkohola. Uprava škole treba osigurati sve uvjete za pranje ruku. Ukoliko to nije učinila treba sapun i ručnik ponijeti sa sobom u školu.
Bolesnik s gripom treba ostati kod kuće
I radi vlastitog oporavka,  kao i zbog zaštite drugih učenika, nastavnika i poznanika, s gripom valja ostati kod kuće. U školu se učenik (ili nastavnik) može vratiti nakon što 24 sata nema temperaturu (a da pri tome nije uzimao lijekove za snižavanje tjelesne temperature).

Izvor: hrvatski zavod za javno zdravstvo