Za sve dodatne informacije koje ovdje nisu raspoložive slobodno nam se obratite putem kontakata navedenih u gornjem izborniku.

22. Tjedan mozga 13.- 19. ožujka 2023.
Autor: Snježana Novaković, 22. 3. 2023.

Interakcija živčanog i probavnog sustava

Tjedan mozga manifestacija je kojoj je cilj popularizacija neuroznanosti i srodnih područja. Riječ je o međunarodnoj manifestaciji koja je nastala kao dio Dana Alliance for Brain Initiative, a u Osijeku ga SenzOs organizira od 2003. godine. Glavna ideja SenzOs – a je popularizirati znanost zanimljivim tekstovima, zabavnim predavanjima i kreativnim radionicama. Dio rada čini i znanstvena djelatnost te provođenje javnozdravstvenih akcija i projekta kojima je cilj podizanje svijesti o važnosti brige o fizičkom i mentalnom zdravlju i prevenciji bolesti. Od 13. do 19. ožujka u sklopu 22. Tjedna mozga organizirana su brojna predavanja i radionice na kojima su sudjelovali učenici 3. i 4. razreda, a neka od predavanja su:

• I'VE GUT FEELINGS (Na koji način naša crijeva komuniciraju s našim mozgom? Kako emocije kontroliraju rad naših crijeva, a kako stanje i funkcionalnost crijeva utječu na emotivna stanja mozga? Jesu li interoceptivni crijevni signali ono što laički zovemo intuicijom - znanost protiv vjerovanja.)

• MIKROBI U BORBI PROTIV DEPRESIJE (Jeste li znali da je depresija, bolest s najvećom stopom smrtnosti, povezana s bakterijama koje nastanjuju Vaša crijeva? Sastav bakterija u Vašim crijevima može biti uzrokom ili lijekom depresije. Nedavna istraživanja ukazala su na očitu poveznicu između probavnog sustava i mozga. Stoga moderna medicina, ciljajući na razne crijevne bakterije, pokušava izliječiti bolesti vezane za probavni, odnosno središnji živčani sustav. Ovo predavanje daje detaljniji uvid u neobičnu povezanost depresije i stanovnika naših crijeva - bakterija.)

• GUT ANXIETY (Mikrobiom ima ogroman utjecaj ne samo na naše fizičko, nego i na mentalno zdravlje. U našem predavanju otkrijte koja je točno veza između mikrobioma i mentalnog zdravlja, te kako sve možete utjecati na svoje mentalno zdravlje njegujući svoj mikrobiom.)

• ŠTO SI MI U KAVU STAVILA? (Jeste li se ikada pitali kako naša crijeva utječu na naš san, ali i kako naš san utječe na funkciju naših crijeva, te koju ulogu kava ima u svemu tome? Ako jeste, pridužite nam se na ovom predavanju i saznajte poveznicu između kofeina, cirkadijanog ritma i crijevne mikrobiote.)

U sklopu Tjedna mozga održan je i međužupanijski stručni skup učitelja i nastavnika biologije: Mentalno zdravlje mladih, interakcija probavnog i živčanog sustava. Stručni skup je otvorila prof. dr. sc. Marija Heffer, s Medicinskog fakulteta u Osijeku, predavanjem: „U umu nema ništa što se ne bi moglo vidjeti iz stava tijela“. Predavanje pod nazivom: „Mogu li mladi preuzeti odgovornost za svoje prehrambene navike?“ održala je i viša savjetnica za biologiju iz Agencije za odgoj i obrazovanje, Marina Ništ, prof.

Učenici 3.b,3.a,4.a i 4.c razreda sudjelovali su u aktivnostima ovogodišnjeg Tjedna mozga s profesoricom Viktorijom Čurila.

"Mikrobi u borbi protiv depresije" je održala prof. Čurila zajedno s kolegom s Medicinskog fakulteta. Dostupno je na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=Z234iz88DuQ

BMF-9.jpg (335.40 KB)
unnamed_(12).jpg (811.04 KB)